Tariş Üzüm Birliği

TARPAZ’ın, ürünlerinin satış ve pazarlamasını gerçekleştirdiği Tariş Üzüm Birliği’nin kökleri 1910'lu yıllara dayanmaktadır. Başlangıçta incir ve üzüm daha sonra pamuk ve zeytinyağı ürünleri temelinde örgütlenen dört kooperatif  TARİŞ adı altında birleşmiştir.

 

Tariş Üzüm Birliği'nin temeli ise 1931 yılında Alaşehir'de ve daha sonra Manisa, Turgutlu ve Salihli'de kurulan Bağcılar Kooperatifi ile atılmıştır. Kuruluş amacı,
Dünya Ekonomik Bunalımının etkisi ile meydana gelen üzüm fiyatlarındaki düşüşü durdurmaktır. Bir üretici kooperatifi olarak faaliyetine başlayan Bağcılar Kooperatifi, üzüm piyasasını düzenlemek amacıyla Türkiye İş ve Ziraat Bankası'nın ortaklaşa kurduğu Üzüm Kurumu (Tariş Ltd. Şti.) ile 1938 yılında birleşerek faaliyetini Tariş Üzüm Birliği olarak sürdürmeye devam etmiştir. Bugün Birliğe bağlı olarak, 14 üzüm tarım satış kooperatifinde 19.000’i aşkın üretici ortağı bulunmaktadır.

14 kooperatifinde görev yapan eksperleri aracılığıyla, ürütici ortaklarından Ege Bölgesinde 57.000'i aşkın aileye istihdam olanağı sağlayan en kaliteli çekirdeksiz kuru üzümleri toplamakta ve işlemektedir. Türkiye genelinde yüzbinlerce ailenin vazgeçemediği ürünlerle, sofralara lezzetin yanı sıra sağlık taşımaktadır.

Tariş Üzüm Birliği’nin Manisa Alaşehir’de, TS-EN-ISO 22000:2005 Gıda Güvenliği Yönetim Sistem Belgesi’ne sahip Entegre Üzüm İşletmesi ve Sirke-Pekmez İşletmesi bulunmaktadır. Entegre Üzüm İşletmesinin yanı sıra, son sistem teknolojik ekipmanlarla birlikte ahşap meşe fıçılarda sirke üretiminin yapıldığı Sirke - Pekmez İşletmesi’nde sirke, pekmez, limon sosu, şalgam suyu, nar ekşisi sosu, balsamik sirke, fıçı sirke ve dökme alkol sirkesi üretilmektedir.

 

Ayrıntılı bilgi için:  www.tarisuzum.com.tr