Aşure Tarifi

Aşure günü yaklaşıyor. Hazırlıklarınız tam mı?

500g aşurelik buğday (3 su bardağı)
Yarım çay bardağı pirinç
1 su bardağı nohut
1 su bardağı kuru fasulye
200 g Tarpaz Kuru Kayısı
200 g Tariş Kuru Üzüm
1 su bardağı fındık
3 lt su
2 su bardağı süt
4 su bardağı toz şeker
çeyrek çay kaşığı tuz
çeyrek çay kaşığı karabiber
yarım çay bardağı karanfil suyu (1 tatlı kaşığı karanfili kaynatıp, sunuyu aldım)
Üzeri için;
25 g fındık
25 g kuş üzümü
100 g ceviz
1 adet nar
Tarçın
 
 
Nohut ve fasulyeleri birbirinden ayrı haşlayın. Buğdayı yıkayın. Yıkadığınız buğdayları tencereye koyup üzerine kaynar su ekledikten sonra 10 dakika kaynatın. Sarı renkte bir su çıkacaktır. Bu suyu ince bir süzgeç ile süzün. Tekrar kaynar su ekleyerek 50 dakika kaynatın. Yumuşayan buğdayımıza pişmiş nohut, fasulye, küçük küçük doğranmış olan Tarpaz Kuru Kayısı, Tariş Kuru Üzüm ve yıkanmış pirinçleri ekleyerek 15 dakika kaynatarak karıştırın.
Sıcak süt, (Damak tadınıza göre dilediğiniz kadar) şeker, tuz, karabiber, fındık, karanfil suyunu hazırlamış olduğunuz karışıma ilave edin. Karıştırarak 15 dakika daha kaynatın. Sıcak halde iken bir kepçe yardımı ile cam kaselerinize bölüştürdüğünüz aşureleri soğuyunca fındık, ceviz, fıstık, kuş üzümü, Tariş Kuru Üzüm, Tarpaz Kuru Kayısı ve nar taneleri ile süsleyebilirsiniz.
 
İşin püf noktası: Yanınızda sürekli olarak kaynar su bulundurursanız ihtiyacınız olduğu zaman bu kaynar suyu kullanıp aşureyi bekletmemiş olursunuz. Bu sayede beklemeden kaynaklı olan kıvamın tutmaması sorununu engellemiş olursunuz.