Üzümün Tarihçesi

GÜNLÜK ENERJİ KAYNAĞINIZ

 

Çeşitli değerlendirme yöntemlerinin oluşu, iklim ve toprak istekleri yönünden çok seçici olmayışı, çok yıllık olması ve çoğalma yöntemlerinin kolay oluşu gibi etkenlerin etkisi ile Dünyadaki en yaygın kültür bitkilerinden biri üzümdür. Bileşimi ile ilgili verilere göre;karbonhidrat içeriği dolayısıyla (1,276kJ / 305 kcal) iyi bir enerji kaynağı, B1, B2 vitaminleri ve çeşitli mineral maddeler içerdiğinden iyi bir besin, faydalı bir ilaçtır. Özelikle bedensel gelişme, deri ve saç beslenmelerinde iltihaplı, ateşli hastalıklar ve madensel tuz eksiklikleri, böbrek ve karaciğer hastalıklarında yararlılığı tıpça tespit edilmiştir. Kimyasal açıdan çekirdeksiz üzümün kalori verici oluşu bünyesinde bulunan karbonhidratlardan ileri gelmektedir.

 

 

100 Gr. Çekirdeksiz Kuru Üzümde

 

%77.4 Karbonhidratlar

2.82 gr Protein

%15 (±1.5) Rutubet

%0.5 Kaplama Yağı

4 mg Demir

30 mg Magnezyum

190 mg Fosfor

53 mg Kalsiyum

0.147 mg B1 Vitamini

0.073 mg B2 Vitamini

 

 

KURU ÜZÜM YEMEK İÇİN BİR SEBEP DAHA

 

Her yıl yaklaşık 100,000 kişide kolon kanseri teşhis edilmektedir. Sağlıklı bir diyet bu kanserle mücadelede çok önemli bir rol oynamakta olup çekirdeksiz kuru üzüm de bu mücadelenin önemli silahlarından biridir. ABD 'de yapılan son bilimsel araştırmalar kuru üzümün, kolonları sağlıklı tutan, inulin adlı bir madde içermekte olduğunu ortaya çıkartmıştır.

 

ABD 'li bayan beslenme uzmanı Julie Jones,Ph.D., inulin vücutta kolonlara nüfuz ettiğinde faydalı bakterilerin oluşmasını teşvik ederken zararlı bakterilerin ise gelişimini sınırladığını, inulin fermantasyonunun sağlıklı kolon hücrelerinin gelişmesine yarayacak uygun koşulları sağladığını ve rahatsızlıklara yol açan anormal hücre gelişimini engellemekte olduğunu açıklamıştır.

 

Amerika'da son elde edilen bağımsız laboratuar analiz sonuçlarına göre ¼ fincan kuru üzüm 1.5 gr inulin ihtiva etmektedir. Sözü edilen miktardaki kuru üzümün içerdiği inulin Amerikan Tarım Bakanlığının yaptığı anketlere göre ABD 'lilerin tüketiminin %58 'ini oluşturmaktadır. İyi bir inulin kaynağı olduğu bilinen ve tüketimi yaygın olan diğer bazı gıdalar soğan, sarımsak ve buğday olarak sıralanmaktadır.

 

Inulin, peribiotik adı altında sınıflandırılan maddeler gurubundandır. Faydalı bakterilerin üremesi için uygun ortam sağlayan peribiotiklerden bazıları; lactobacilli ve bazı yoğurtlarda bulunan bifidobacteria'dır. Bu maddelerin tüketimi, antibiyotik kullanımından sonra, hem faydalı hem de zararlı bakteriler öldüğünden, faydalıdır. Peribiyotikler, zararlı bakterilerin üremesini de yavaşlatırlar.

 

Temmuz 1999 'da Journal of Nutrition (beslenme dergisi) 'ın eki olarak yayımlanan çoklu araştırma çalışmaları inulin ve diğer peribiotiklerin kolon sağlığına etkilerini ortaya koymaktadır. D. J. Jenkis ve çalışma arkadaşlarının bir çalışması inulin fermantasyonunun kolonlarda faydalı bakteri üremesini artırdığını göstermektedir. Bu bakteriler E. Coli gibi gıdalardan kaynaklanan hastalıkların oluşumuna sebebiyet veren organizmaların da oluşumunu engellemektedirler. Bir diğer çalışma da H. S. Taper ve M. Roberfroid tarafından hayvanlar üzerinde yapılmış ve inulin fermantasyonu sayesinde kısa yağ asidi zincirlerinin oluştuğunu ve bu asitlerin sağlıklı kolon hücrelerinin gelişimini teşvik edip, tümör oluşumunu engellemekte olduğunu ortaya koymuştur.